WP_20160701_10_49_54_ProPřechod na Windows 10 je v poslední době kontroverzní téma. Jedni se mu brání, druzí ho vítají. Microsoft navíc zahrnul Windows 10 do aktualizací a tak se vámm mmůže stát, že systém automaticky přejde, aniž byste s tím souhlasili, nebo ho vyvolali. Faktem ovšem je, že pokud nechcete přecházet na jiný OS (Linux atp.) není důvod přechod na Windows 10 odkládat. Microsoft pochopitelně přestane své staré OS podporovat, podobně, jako to nedávno udělal u systémů Windows XP. Tím se stane váš počítač zranitelným a co víc, budete si muset desítky koupit.

Výhody a nevýhody

Na internetu se píše o spoustě váhod a nevýhod Windows 10, my zkusíme napsat trošku nezaujatý a trošku jiný pohled. Za prvé je zde věc, kterou jsme již zmiňovali, tedy postupná ztráta podpory ze strany Microsoftu pro staré OS. Za druhé zde máme finanční otázku. Když víte, že budete na desítky stejně dříve přecházet, tak proč je nemít zadarmo? Už zbývá jen necelý měsíc. Za třetí, nikdo vám nebrání, abyste udělali upgrade a nainstalovali znovu Windows 7. Jde zde pouze o to, aby se váš počítač “zapsal” na servery Microsoftu a abyste do budoucna nemuseli za Winodws 10 platit. Samozřejmě, je tato operace značně otravná, ale řešení to je.

Proti desítkam hovoří spousta článků o šmírování, kdy Micrtosoftu posíláte spoustu dat, které nechcete. To riziko zde samozřejmě je. Existují však utility, které zabrání odesílání dat prostou modifikací souboru hosts. Zkušení uživatelé si jistě umí nastavit, co se odesílat bude a co ne. Další věcí je fakt, že je Microsoftu naprosto jedno, co ve svém PC máte vy konkrétně a opravdu nemá zájem o vaše nahé fotky 🙂 V neposlední řadě je tu také věc zkušenosti. MS už nebude vydávat další OS, postupně budou docházet odborníci na sedmičky a na XP už mají před důchodem 🙂

Instalace a časová náročnost

Instalace aktualizace je časově velmi náročná a extrémně otravná, proto doporučujeme obrnit se trpělivostí. Dle našich zjištění nejlépe funguje stažení preinstalace z webu Microsoftu (ne MSN) a spuštění souboru. Pak prostě budete čekat a čekat a sem tam i kliknete. Pokud se vám instalace sekne na několik hodin, není to nic vyjímečného, PC v žádném případě nevypínejte ani nerestartujete. Pokud by instalace trvala opravdu extrémně dlouho, to znamená třeba 24 hodin, pak se něco pokazilo. Microsoft má poněkud jiné časy, než je skutečný čas, pracovně jsme jejich jednotku nazvali “Gatesy”. Gatesy jsou zcela neurčitá časová jednotka, 1 Gates může být 5minut, ale třeba 3 hodiny. Při instalaci uvidíte hlášení, že do konce instalace zbývá X min. Zde ovšem soudruzi z Microsoftu udělali chybu, není to X min ale X gts.

Pokud se na instalaci nebo upgrade operačního systému necítíte, naši technici vám ji rádi provedou za příslušný poplatek.