XO-1.5_Motherboard_Bottom_C1Jedním z častých problémů zákazníků, převážně tedy u notebooků je zlozvyk, nosit notebook za “roh”. Znáte to, máte jednu volnou ruku, notes potřebujete přenést, za roh se bere nejlépe. Tento způsob přepravy vám vyloženě nedoporučujeme hned z několika důvodů:

  1. Zkroucení desky – Notebook se při tomto způsobu uchopení zkroutí “do vrtule” v notebooku je obvykle přes celou jeho plochu integrovaný obvod, tzv. základní deska, která je tvořena množstvím součástek, cest a obvodů, navíc obsahuje veškeré patice, do kterých jsou zasunuty další obvody (paměti, procesor atp.). U starších notebooků, kde byla ještě i patice pro procesor, není tento způsob nošení tolik nebezpečný, jako u nových. U nových zařízení je totiž procesor napevno připevněný k základní desce a nešetrná manipulace může způsobit utržení kontaktů a nefunkčnost zařízení. Dalším nebezpečím je přerušení cest na desce, kteé jsou opravdu velice jemné a v několika vrstvách. Takto poškozené zařízení je pak jen velmi těžko opravitelné.
  2. Uvolňování šroubků – vzniká pnutí, které závity ocelových čroubků v plastu nevydrží a v lepším případě přeskoší o závit, v horším se utrhnou i s kusem plastu. Čím častěji se k notebooku takto macešsky chováte, tím více jsou šroubky povolené, celé šasi pak ztrácí svou pevnost a je mnohem pravděpodobnější vznik výše popsané poruchy, tedy poškození základní desky. Proto důrazně doporučujeme, abyste si svůj notebook ze spodu zkontrolovali a dotáhli uvolněné šroubky. Předejdete tak, alespoň zčásti, nepříjemné poruše.
  3. Deformace plastů – Često se stává, v případě, že jsou povolené řroubky, že se plasty deformují, nebo prasknou. Deformace je většinou vratná, nicméně stává se, že se plast zdeformuje natolik, že zůstane pokroucený a notebook je nejen nevzhledný, ale také vystaven vyššímu riziku poškození elektroniky či chlazení.
  4. Jiná nebezpečí – Různé deformace způsobují problémy nejen elektronické, ale také mechanické. Každý notebook je chlazený, ať už aktivně (větráčkem) nebo pasivně (chladič) a každý potřebuje určitý průchod vzduchu, aby mohl pracovat správně. Ve chvíli, kdy jsou plasty, nebo vnitřní součásti deformované, průchod vzduchu je narušen a zařízení se zpomaluje, nebo třeba i vypíná. Může se stát, že se chladič “odlepí” od procesoru nebo grafického čipu, případně že se uvolní paměti. Problémů, způsobených nevhodným uchopením je opravdu velká spousta a je to jedna z nejčastějších příčin vzniku závady.

Pokud potřebujete zařízení přenést, uvědomte si, že to co vidíte je jen zlomek toho, co v tom je a zařízení uchopte do obou rukou. Představte si, že vás někdo přenáší a drží vás přitom jen za nohu. Tohle je zhruba příklad, jak se notebook “cítí” když jej přenášíte uchopením za roh.

Co můžete sami udělat?

  1. Zkontrolujte dotažení šroubků vašeho zařízení, pokud jsou povolené s rozumem je přitáhněte
  2. Nebere notebook jednou rukou, ale vždy do obou rukou aby se nezkroutil
  3. Zkontrolujte, zda nejsou v chladících otvorech zařízení nečistoty nebo předměty a že při provozu nejsou tyto otvory zakryté
  4. Nepokládejte na zařízení zbytečně papíry a další předměty, bráníte tím chlazení
  5. Nestrkejte zařízení, které není vypnuté, nebo uspané do brašny, vystavujete ho přehřátí
  6. Samozřejmě… nepolévejte ho tekutinami 😀

Co když se mi to už vypíná?

Obraťte se na nás. Samozřejmě, lze to opravit v mnoha případech svépomocí, ale zrovna u notebooků vám to nedoporučujeme. Mimo to, může být poškozena základní deska a neodbornou manipulací ji obvykle “dorazíte”.

Jak to vypadá?

Toto je obrázek špatného úchopu notebooku, povšimněte si výrazného prohnutí zařízení.ohly_notebook

 

 

 

 

 

 

 

 

Všimněte si, že ani po správném uchopení se notebook nevrátil do původního stavu a zůstal zkroucený. Během nějaké doby se do původního stavu vrátí, ale není to pravidlem.

rovny_notebook

 

 

 

 

 

 

 

Uvnitř notebooku to vypadá asi takto (samozřejmě model od modelu se liší) všechno má své místo, nikde není prostor na 2cm ohyb. Proto se při ohnutí mohou součástky i dotknout.

notebook