pametit

Nejprve správný modul

Výměna či přidání pamětí v počítači není nic složitého, v podstatě to zvládne téměř každý. Základem je, abyste měli jasno, kolik a jakých pamětí přesně vaše deska zvládne. Jestli se jedná o paměti DDR3, DDR4, nebo starší, atp. Zde je vhodné, pokud si nejste jisti, poradit se s prodejcem. Neznamený totiž, že když vám paměť do patice vleze, bude také fungovat. V dnešní době, zvláště u notebooků se čím dál tím častěji vyskytují pamětí pro nízké napětí sběrnice tzv. Low Voltage. Poznáte je podle toho, že mají za označením písmeno L (např.DDR3L).
Tyto moduly jsou stavěné pro nízké napětí (1,35V oproti standardním 1,65-1,8V) a pokud je zasunete do patice pro standardní paměti, může dojít k poškození paměti i patice. Další úskalí v současné době vytvářejí výrobci notebooků tím, že již nejsou mnohé modely vybaveny montážními dvířky a pro výměnu paměti je potřeba rozebrat celý notebook. Tento úkon opravdu sami neprovádějte, protože byste mohli zařízení poškodit či případně nešetrnou manipulací zrušit záruku. Nicméně u standardních sestav a notebooků opravdu potřebujete vědět pouze to, jaké paměti lze osadit a jaká je maximální paměť, kterou lze na desku aplikovat.

 

Měníme paměť

Prostě a jednoduše, tam, kam pasuje, tam se strčí 🙂 To je samozřejmě velmi zjednodušené, ale v podstatě to tak je. Pokud na descew najdete patici, do které přesně pasuje paměť, kterou jste koupili, tedy jde tam zasunout bez jakéhokoliv násilí, prostě tam patří a bude fungovat.

Často se stává, že zákazníci koupí paměť, která je pro daný model určena a následně zjistí, že již mají všechny sběrnice obsazeny. Proto je dobré dopředu zkontrolovat, zda máte sběrnici, kam chcete paměť zasunout, volnou, případně kombinovat tak, aby jste dosáhli požadované kapacity. Pokud máte například 2 sloty a vaše deska podporuje 16GB RAM a vy maáte aktuálně 8GB, můžete mít obsazenu 1 patici 8GB modulem, ale také můžete mít obsazeny obě patice dvěma 4GB moduly. Abyste dosáhli 16GB RAM, musíte v prvním případě dokoupit modul 8GB, v druhém případě ovšem dva 8GB moduly, jinak byste dosáhli kapacity 12GB 4+8GB.
Přejeme hodně štěstí a pokud se na to necítíte, jsme tady pro vás s veškerým servisem. Zkontrolujeme, prodáme, vyměníme, “na klíč” 😉