83344ef1-82cf-44c2-9dad-80b7a5fdd9a6Spousta uživatelů si jistě všimla faktu, že Microsoft vydal výroční aktualizaci systému Windows 10 Anniversary. Mnoho uživatelů si toho ani nijak zvlášť nevšimla a nainstalovala se jim tato verze téměř bez přičinění. Pak tu máme další, kteří si instalaci vynutili. Problém je, že se tato verze OS Microsoftu moc nepovedla. U spousty počítačů proběhne naprosto bez problémů, ale u některých systém zamrzá, počítač se restartuje, přiicházíte o data na sekundárních discích atp.

Pokud jste tuto verzi nainstalovali a něco podobného se vám stalo (mimo ztráty dat), můžete vrátit předchozí Build a vyčkat, až MS příjde na to, co se vlastně stalo. Bohužel nejde říct, na jaké HW konfiguraci se problém vyskytuje, protože poskytuje PC s naprosto rozličnými komponenty a dokonce i značkové sestavy HP, Lenovo atp.

Důrazně vám tedy nedoporučujeme tento Build stahovat a pokud dokážete ovlivnit instalování, pak ho neinstalujte. Dejte MS čas, aby problém našel a odstranil. Aktuálně ttiž ani oni sami neví, proč se tak děje.

Jak vrátit Build:

  1. Klikněte na tlačítko “Windows”.
  2. Klikněte na “Nastavení”.
  3. Klikněte na “Aktualizace a zabezpečení”.
  4. Klikněte na “Obnovení” a poté vyberte “Vrátit se k předchozí verzi”.
  5. Klikněte na tlačítko “Začít”.

Vyskočí vám okno zpětné vazby, kde se MS ptá, proč to děláte, zvolte co uznáte za vhodné. Pak ještě několikrát potvrdíte různé okna a proces začne. Pozor, obnova systému je možná jen do 10 dní od instalace aktualizace. V některých případech vůbec. Bohužel hovoříme z vlastní zkušenosti, kdy se ze sedmi instalovaných PC zhroutily 3 a to není úplně zanedbatelný počet.

Přejeme hodně štěstí a pokud si s tím nevíte rady, opravu vám provedeme u nás za 300Kč s DPH. Nezaručujeme však, že se nám podaří obnovit data z druhého oddílu disku nebo druhého disku. Zatím přesně nevíme, co s nimi instalátor provedl, jestli poškodil zaváděcí sektor, nebo data vymazal.

AKTUALIZOVÁNO:

Microsoft vydal prohlášení, že chyba se zamrzáním systému se týká (pouze) počítačů, u kterých je systém uložen na SSD disku, přičemž PC obsahuje také druhý, standardní disk. Pravděpodobně tomu tak je, jelikož všechny námi testované sestavy byly právě v této konfiguraci.

Návod jak opravit zhroucený systém by vám mohl pomoci.

Nicméně byste se na to neměli spoléhat.