SSD vs HDDUž poměrně dlouho dobu jsou na trhu SSD disky, jejichž přenosová rychlost je řádově mnohem vyšší než u klasických pevných disků s mechanickými součástmi. Mnoho uživatelů se ptá, zda by pro ně výměna znamenala výhodu. Faktem je, že první SSD disky měly poměrně nízký počet přepisů a tedy i životnost. Toto už však neplatí o těch současných, které běžný uživatel PC/notebooku v podstatě nemá šanci opotřebovat do stavu, kdy by disk dosáhl hraničních hodnot. Samozřejmě se zde bavíme o kvalitních discích, ne čínských napodoběninách.

SSD disky nejsou ani v stále lacinou záležitostí, jejich cena, vzhledem ke kapacitě, je ve srovnání s běžným mechanickým diskem, o dost vyšší. Nicméně zrychlení systému je opravdu rapidní. Naše testy ukázaly, že čistě nainstalovaný systém na stejném stroji z mechanického disku 5400 otáček najel plně za 12 sekund, s diskem 7200 otáček za 9 sekund a s SSD diskem za 6 sekund. Testovali jsme od zapnutí notebooku.

Kapacita nebo rychlost?

Je samozřejmě otázkou, zda oželíte kapacitu disku a spolehnete se pouze na menší SSD a vyšší rychlost, nebo preferujete kapacitu před rychlostí. Na trhu samozřejmě existují také SSHD disky, což jsou hybridní disky, které obsahují SSD čipy i mechanické části, přičemž systém se instaluje do SSD části. S těmito disky však nemáme dobré zkušenosti, dá se říct, že je to takový kočkopes. Jejich hlavním problémem je fakt, že operační systém postupně bobtná s každou další aktualizací. Zároveň při instalaci programů některé z nich zavádějí do složek operačního systému své soubory, které už často po odinstalaci neodstraní. Takový “dobře zajetý” Windows 7 po pár letech nabobtná klidně na 20GB, což je poměrně zásadní problém, pokud má SSD oddíl hybridního disku např. 8GB.

My ve většině pracovních notebooků SSD disky používáme, převážně o kapacitě 250GB, zvyšují výrazně efektivitu práce. Výměna disku není nic složitého a výkon je opravdu propastně vyšší. Ostatně pevný disk je v současné době nejpomalejší součástí systémů. Doporučujeme minimálně 120GB.

Co je uvnitř?

A jak to vypá uvnitř? No rozdíl je zásadní, zatímco u bězného pevného disku jsou plotny a hlavička, která běhá a čte data. V SSD disku jsou pouze čipy (podobně jako ve vaší paměťové kartě) kam se data ukládají rovnoměrně.

SSD vs HDD