vir

 

…hlavně tedy kamarádi servisů. Jasně, je to trošku nadsázka, ale je to tak. V poslední době se nám často stává, že nám lidé nosí na servis zavirované počítače. Přitom viry do počítačů obvykle nenaskáčou samy. Samozřejmě, že se jejich tvůrci snaží o to, aby se to dělo, ale ve většině případů je potřeba určité interakce s uživatelem. Viry tedy chodí často jako odkazy, nebo v přílohách e-mailů, bývají ve vyskakovacích oknech, souborech a třeba na různých stránkách. Nechceme vám říkat “choďte jen na ověřené stránky, neotvírejte nic co neznáte atp.” chceme vám říct, abyste nepodceňovali antivirovou ochranu.

Na trhu existuje spousta antivirového software, který je ke stažení zdarma a do jisté míry i funguje, ale ani zdaleka se nevyrovná placeným verzím.Když nainvestujete 1300Kč za rok do antiviru, máte vaše data v mnohem větším bezpečí a hlavně, máte možnost určité podpory výrobce. Virové databáze jsou pravidelně aktualizované z oficiálních zdrojů a nestává se, že by třeba s aktualizací přišel i vir.

Určitě každý z nás někdy použil software, který někde stáhnul, chápeme, že ne všechno je nutně kupované, ale zrovna v tomto případě to opravdu nemá smysl. Počítejte s námi, 1300:365=3.56Kč za den. Za tyhle peníze několikanásobně zvýšíte ochranu vašich fotografií, zápisků, faktur, adres a dalších dat, o které byste určitě neradi přišli. Samozřejmě, cokoliv je připojeno k síti jde hacknout, cokoliv, co je připojeno k síti lze zavirovat. Obvykle díky sociálnímu inženýrství, tedy přímé interakce s důvěřivým uživatelem. Ochrana nikdy není stoprocentní, ale je vhodné ji maximalizovat.

Kde se nakazit?

Stále samozřejmě platí, abyste neotevírali přílohy od lidí, které neznáte, ať už se tváří věrohodně či ne. Viry se dokonce umí skrýt i v obrázcích, typicky se k tomu používá PNG a GIF, umí se skrýt v dokumentech PDF, DOC, DOCX a dalších, umí se skrýt téměř všude. Stejně tak podivné odkazy v mailech, které nechápete i v těch, které se tváří věrohodně. Neklikat! Nešvar posledních let jsou viry na sociálních sítích, přicházejí vám jako zprávy od přátel s odkazdem a něčím jako “Podívej se na něco…” Neklikat! Nejprve se zeptejte kamaráda “poslal jsi mi nějaký odkaz a co to je?” protože většinou váž kamarád ani neví, že z jeho profilu něco odešlo.

O warezu a crack souborech se ani nebudu zmiňovat, protože ty jsou nebezpečné samy o sobě. Věřte, že pokud máte dítě, je lepší využívat služeb Steamu a hry kupovat, než nechat svého potomka stahovat gamesy do kompu, na kterém pracujete. Samozřejmě, hry jsou drahé, jenže vaše vzpomínky jsou k nezaplacení a přijít o fotky z dovolených nebo hůř, to už vám prostě nikdo nevrátí.

Na internetu číhá spousta hrozeb, nejsou to jen samotné viry, ale i spousta dalšího škodlivého software, který dělá různé, ne zrovna příjemné, věci. Tou nejnepříjemnější je například skrytý sběr dat, či keyloging (zapisuje a odesílá to, co zmáčknete na klávesnici, tzn. hesla, stránky atp. a tak lehce zajistí přístup k vašemu mailu či bankovnímu účtu) nebo použití vašeho PC jako brány pro hackery (využití vašeho výpočetního výkonu). Většinu z těchto věcí dokáže kvalitní antivirus odstínit, nebo vás minimálně varovat, že byste danou věc neměli instalovat. Dokonce v poslední době umí antiviry ochránit i vaše bankovnictví a spojení s ním. Pak už je to samozřejmě jen na vás.

Je potřeba pochopit, že i když v počítači “nic nemáte” i přesto je v něm několik set tisíc souborů, které zajišťují chod operačního systému a jsou pro něj potřebné. Pokud virus zaútočí na některé z nich, šíří se jako lavina, podobně jako virus ve vašem těle. Tím, že vyléčíte rýmu se angíny nezbavíte.

 

Jak poznám že mám v počítači virus?

To je složitá otázka, některé viry pracují v klidu na pozadí, takže proces neregistrujete a ve chvíli, kdy už se dostatečně rozšíří, je pozdě. Takhle se chovají v poslední době odnože “policejního viru” takový ten, který vám uzamkne počítač a požaduje platbu. Původní verze byla celkem neškodná a dala se relativně jednoduše odstranit, nové verze jsou už opraavdu velmi sofistikované. Narazili jsme i na takovou, která vaše data na pozadí zašifruje, zkomprimuje, odešle do cloudu a až poté požaduje platbu. Jedná se vyloženě o vydírání uživatelů a v tomto případě jsou data v podstatě ztracena. Spoléhat se na to, že po zaplacení vám útočník data vrátí, je jako sázka do lotertie.

Obecně lze říct, že pokud se počítač najednou začne chovat podivně, začne se zpomalovat, vyskakují vám podivné věci, okna, myš se chová zvláštně (a není slabá baterka) tak je možné, že je v systému virus, nebo nechtěný software, tzn. Mallware který může dělat naprosto cokoliv a nic z toho pro vás není dobré ani prospěšné.

Jaký antivir?

My ve firmě používáme produkty ESET. Konkrétně na běžných stanicích Eset Smart Security, prostě proto, že s nimi máme dobré zkušenosti a ani náhodou se nejedná o skrytou reklamu. Reklama je to zcela otevřená, protože spokojený zákazník je tou nejlepší reklamou. Dříve jsme zkoušeli několik antivirů, namátkou Awast od Avil, Norton 360, AVG a žádný z nich se dostatečně neosvěčil z růszných důvodů.

Awast – Jejich heuristika je děsivá, zachytí jen malou část virů, váhodou je, že je základní verze zadarmo. Nicméně zadarmo drahá.

Norton – Extrémně brzdí systém, jako antivir je obstojný, ale ne za cenu snížení výkonu. Navíc v základu pořád s něčím otravuje.

AVG – Podobně jako Norton snižuje výrazně výkon především u starších PC, navíc je co do nalezení a likvidaci hrozeb horší než Norton

O alternativách zdarma se zde nebudu vůbec bavit.

My u antiviru požadujeme 5 základních věci:

  1. Pravidelné aktualizace
  2. Co nejvyšší schopnost odhalit hrozby
  3. Co nejmenší uživatelskou náročnost = minimum obtěžování uživatele, maximum samostatné činnosti
  4. Rozumnou cenu
  5. Podporu výrobce

Neriksujte zbytečně své data, protože až ve chvíli, kdy o ně přijdete zjistíte, jak pro vás byla důležitá. Mnohokrát jsme zde viděli protáhlé obličeje a dokonce slzyčky a není to ani pro nás, ani pro zákazníka nic příjemného. Často se dá většina dat zachránit, nicméně není to pravidlem a celý proces odvirování je drahý a zdlouhavý. Obecně platí: Zálohujte, Zálohujte, Zálohujte! Prostě mějte důležité věci na flashce, na externím disku, na kartě, prostě někde, kde je najdete při kolapsu systému, aby vám nezůstaly oči pro pláč. Ani ten nejlepší antivir nedokže uživateli nainstalovat virus z internetu, když chce.

 

Jak to opravit?

Umíme váš počítač odvirovat. Nedokážeme vám ale vždy zachránit data, občas se stane, že musíme odstranit celý nakažený systém a provést kompletně novou instalaci operačního systému. Doba opravy je závislá na požadovaném řešení stavu, může to být den, může to být týden. Podle toho je třeba taky počítat s cenou a zamyslet se, zda se vám to vyplatí. Ceny se pohybují od 500Kč (Přeinstalace OS) do 5000Kč (rozsáhlý pokus o záchranu dat) a výsledek je nejistý. Navíc je pravdepodobné, že pokud budete dělat to samé co dříve, znovu počítač nakazíte. V těchto intencích je pak 1300Kč za rok za antivir vcelku nízká částka, co vy na to? 😉