spina1

 

Přehřátý PC způsobuje zpomalení

Určitě jste si všimli, že se váš počítač s používáním postupně zpomaluje. Nemusí to být nutně způsobeno malware či viry, problém může být hardwarová. Konkrétně tedy v přehřívání zařízení. U notebooku to lze poznat snadno. Pokud máte pocit, že hřeje více než při zakoupení a zároveň už není tak svižný jako dříve po delší práci nebo hraní, je pravděpodobně problém v chlazení. Provádíme vyčištění pc tzv. profylaxi na naší pobočce, nicméně často si umíte pomoci i sami. Čištění počítače nebo notebooku je poměrně často opomíjenou činností, která způsobuje většinu pozdějších problémů a následných servisních zásahů. Chlazení počítače funguje v podstatě jako vysavač, u notebooků je tomu stejně. Vzduch je na jedné straně ventilátorem nasáván a na straně druhé vyfukován. Veškeré nečistoty, které ssebou vzduch nese, se usazují na větráčcích uvnitř PC a ssamozřejmě také na ostatních komponentech.

Počítače jsou, na rozdíl od ostatních zařízení, jako jsou televize, rádia atp, chlazeny aktivně a je nutné zajistit správný a dostatečný průchod vzduchu. V opačném případě jsou komponenty vystaveny vyšším teplotám, než je předepsané, což zkracuje jejich životnost a nezřídka se přehřejí do té míry, že přestanou fungovat.
Další nepříjemnou záležitostí je vyšší spotřeba energie. Přehřívající se komponenty mají vyšší spotřebu a nižší výkon, PC se zpomaluje, nebo jej teplotní senzor přímo vypíná, aby nedošlo k poškození. Tímto senzorem je dnes vybavena většina základních desek.

Jak počítač vyčistit

V případě, že již PC používáte delší dobu (několik let) bez vyčištění, je vhodné vyměnit také teplovodivé pasty, jelikož s věkem ztrácí účinnost a přenos tepla není ideální. Tuto operaci doporučujeme spíše zkušenějším uživatelům, protože můžete například poškodit procesor, nebo další kompnenty.

Samotné čištění není nijak náročnou činností a zvládnete ji při troše zručnosti sami, především tedy u standardních PC sestav. Postačí antistatická utěrka, ztlačený vzduch a vysavač. U notebooků je už situace jiná, nedoporučujeme, abyste notebook sami rozebírali, především proto, že při neodborné manipulaci můžete poškodit propojovací kabely, které jsou poměrně drahé, jelikož se dodávají jako díl pouze ke konkrétnímu modelu.

Navíc zajištění dílu u starších zařízení nemusí být jednoduché. Pokud se však na vyčištění PC necítíte, můžete ho svěřit našim technikům.