Pomalý počítač zrychlímeUrčitě jste si postupem času všimli, že se váš počítač zpomalil. Existují způsoby, jak jej zase zrychlit. Většina z nich něco stojí, hlavně tedy čas a pohodlí. První z nich je:

Navýšení operační paměti

Pokud ještě nemáte maximální paměť podporovanou základní deskou, vyplatí se do ni nějaký ten peníz investovat. Zrychlení systému i programů bývá rapidní. Notebooky mívají obvykle 2 patice (novější jednu, nejnovější lowendové žádnou). Pokud máte ve svém notebooku například 4GB RAM, dá se předpokládat, že je jedna patice volná a deska podporuje 8GB či 16GB RAM. My jsme zastánci “dej tam co tam vleze” protože zrovna na operační paměti se nevyplatí šetřit. Není to finančně nijak extrémní položka a její efekt je brutální.

 

Výměna disku za SSD

Další záležitost poslední doby, která je sice nákladnější, než navýšení RAM, ale vyplatí se podobně. Posuďte sami, naše zkušenost s notebookem klasický vs. SSD disk, naběhnutí systému 36 sekund vs 19 sekund. Testovali jsme na stejné konfiguraci, nejlevnějším ssd disku a s Windows, které byly 2 roky používané a tedy značně nabobtnalé. Dnešní SSD disky už nejsou to co kdysi, naštěstí, jejich životnost je stejná a větší, než u klasických. Navíc snižují spotřebu energie.

 

Přeinstalace systému

Operační systém postupem času bobtná, nabalují se na něj různé soubory různých programů, které jen těžko rozlišíte od těch, které tam být mají. Pokud nemáte v notebooku extrémně důležitá data, nebo software, který z nějakého důvodu nelze zálohovat, prostě přeinstalujte, nebo nechte přeinstalovat systém a to až na kost (úroveň partition). Samotné přepsání systému nic moc neliší, tím je myšlena taková ta soft přeinstalace. Výsledek bývá dost znát alespoň než se systém saze zahnojí.

 

Výměna komponent

Pokud se nebavíme o noteboocích, kde je rozšiřitelnost velmi omezená, ale o klasických PC, je zde rozšiřitelnost pro zvýšení výkonu značná. V podstatě je možné zaměnit cokoli za cokolov výkonnějšího. Grafickou kartu, základní desku, procesor, paměť, pevný disk, prostě cokoliv vás napadne a rozšřitelnost je limitována pouze financema. Obecně lze říct, že pokud se nás zeptáte, vždycky dokážeme výkon zvednout až na hranice možnosti rozšiřitelnosti zařízení a to za bezkonkurenční ceny, protože většinu komponent nakupujeme přímo od distribuce a na rozdíl od konkurence nezapočítáváme marži do dílů.

 

Aplikace na zvýšení výkonu

Nevěřte reklamaám, nic takového není. Pouze z vás chtějí vytáhnout peníze a zahnojit vám počítač nechtěným software, který dělá všechno možné, jenom ne zrychluje PC. Líbivá grafika v tomto případě ukazuje pouze nesmysly. Možností zrychlení PC je více, my jsme uvedli ty základní, ale když si váš počítač vezmeme do parády, uvidíte co je možné 🙂